Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

kašelj

+3
mateja
zelenka
asja
7 posters

Go down

kašelj Empty kašelj

Objavlja  asja Pon 6 Okt 2008 - 10:00

Pozdravljeni!
Naša konjska družinica je relativno mlada v barefoot-u, sveda smo na briketkih, ki jih proizvaja Sonja ampak me vseeno skrbi to da vsi konji okoli nas pokašljujejo in me zanima ali mogoče kakšna alternativa krepljenja imunskega sistema po naravni poti oz. ali gospa Sonja ima tudi kaj takega na zalogi?
če sem kakšno že obravnavano podobno temo spregledala se že vnaprej opravičujem.
hvala za odg.

asja

Število prispevkov : 1
Join date : 05/09/2008

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  zelenka Pon 6 Okt 2008 - 12:03

Dobrodošla, asja

Svetujem ti, da si pogledaš malo po matejini strani www.holistic-horse.net, saj ima kar nekaj izdelkov za dihala, več pa ti bo sama svetovala.

V kolikor si bolj zeliščna duša, pa priskrbi kakšen dober zeliščni priročnik in naberi kakšno zdravilno zel v naravi in si uredi zeliščni vrtiček.
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  mateja Pon 6 Okt 2008 - 16:22

Takim temam se nikoli ne morem upreti, zato en esejček o imunskem sistemu in kašljanju Wink .
Kot prvo, treba se je izgobati vsemu, kar načenja im. sistem sam po sebi - različni strupi (npr. škropljenje, pa tudi pretirana uporaba raznih konjskih sprejev), stres, pretirana uporaba zdravil (zlasti razna agresivna sredstva za kakšne kožne težave, tudi antibiotiki so kriza), cepljenje (mora biti res upravičeno, v čim daljših intervalih, vedno samo eno cepivo naenkrat, vmes nekaj tednov premora, če je treba dati več cepiv), "umetna" (torej predelana) krmila, kemične paste proti zajedalcem (zradirajo črevesno floro, zdravo črevo pa je bistveno za zdravo telo) ipd.
Najbolj idealno je, da ima konj lauf štalo, da se ga ne brije in ne pokriva. Z dajanjem ven in not, britjem/pokrivanjem imaš kot prvo toliko več možnosti da ga prehladiš, in kot drugo, im. sistem oslabi, "pozabi" opravljati svojo nalogo, saj nima potrebne stimulacije (dober im. sistem se takoj odzove na spremembe v okolju, npr. če temperature čez noč nenadoma padejo, ima konj zjutraj že daljšo dlakco). Poleg tega se z odpadanjem dlake izločajo toksini iz telesa - če konja pokrivaš, je njegovo "spomladansko čiščenje" toliko manj intenzivno.
Hraniti je vedo treba s tal - če konji jedo z višine, npr. seno v mrežah, se ne samo nepravilno obrablja zobovje in krepijo napačne mišice vratu, temveč požrejo tudi veliko prašnih delcev, ki nato dražijo dihala.
Če konj prenese pašo, je dobro, da se pase po raznolikem, čim bolj "plevelastem" (torej zeliščnem Wink ) rastju. Pozimi so fajn za glodat smrekove vejce in borove vejice, spomladi je pa super zadeva breza in bukev (čistita organizem). Na splošno je dobro, da ima konj v prehrani čim več zelišč, tudi malo sadja in zelenjave je fajn (seveda je treba paziti zaradi sladkorja in laminitisa, da ne preteramo).
Za sam kašelj in krepitev dihal, kot preventiva ali kurativa, imam pa dva zelo učinkovita izdelka (zelo zadovoljne stranke). Air-way liquid tincture (zeliščna tinktura) ali air-power booster (sirup z medom, mentolom, ipd). Če je konj prehlajen, torej ima zamašen nos, potem priporočam air-power booster. Če pa ima "samo" težave z dihali, npr. suh kašelj, smrklja pa ne, potem je bolj primerna air-way tinktura.

mateja

Število prispevkov : 226
Join date : 29/04/2008

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  pico_pek Sre 22 Apr 2009 - 22:19

Jaz imam tudi problem s konjem, ki ne vem zakaj toliko kašla. Še posebej ko papca seno. Drugače, ko laufa pa se šeta ne kašlja, samo ko se nažira. Lahko je seno namočeno ali pa tudi ne, je vseeno. Zanimivo je pa tudi to, da ko kašlja ne nega jesti, ampak še kr naprej je, tako da se je danes skoraj zadušil, jaooooooo. Ne vem kaj bi naredil, veterinar mi je rekel, da je v konjevi glavi nekaj narobe, da ne prežveči dovolj, potem je rekel, da je mogoče tudi alergija, astma je pa negativna, saj ga je poslušal. Kaj menite vi ?
pico_pek
pico_pek

Število prispevkov : 73
Join date : 06/05/2008
Age : 33

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  Nusa Sre 22 Apr 2009 - 23:36

Kako namakaš seno in kako dolgo?
Ker, da se res znebiš prahu v senu, rabiš kar dobrih 15 min namakanja... Tako, da je očitno prah.
Nusa
Nusa

Število prispevkov : 139
Join date : 24/04/2008
Kraj : Ljubljana

http://www.vividia.net

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  pico_pek Sre 22 Apr 2009 - 23:40

Zadnjič sem od soseda kupil 2 bali sena, katere so 95% posušene. Gre za to, da se ne prašijo in so super ampak vseeno kašlja...... ne vem kaj bi bilo Sad
pico_pek
pico_pek

Število prispevkov : 73
Join date : 06/05/2008
Age : 33

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  Nusa Čet 23 Apr 2009 - 0:38

Tudi senaža zna biti prašna. Čeprav je pri senaži prej verjetno, da kašlja zaradi kake plesni, ki so v takih balah zelo pogoste.
Nusa
Nusa

Število prispevkov : 139
Join date : 24/04/2008
Kraj : Ljubljana

http://www.vividia.net

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  zelenka Čet 23 Apr 2009 - 10:24

Senaža in silaža nimajo prav dolgega roka trajanja, tako da če si kupil lanske bale, je veliko možnosti, da so bile že zanič.

Se strinjam z Nušo, da mora biti vzrok slabo ali prašno seno, glede na to, da kašlja samo "pri jedi". Kašlja tudi, ko pase?
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  Uncas Čet 23 Apr 2009 - 12:49

pico_pek je napisal/a:Ne vem kaj bi naredil, veterinar mi je rekel, da je v konjevi glavi nekaj narobe, da ne prežveči dovolj, potem je rekel, da je mogoče tudi alergija, astma je pa negativna, saj ga je poslušal. Kaj menite vi ?

Naj se smejim ali kaj?
Res strokovno veterinarsko mnenje, ni kaj!

Aja, pa od kdaj ima konj povezavo med sapnikom in požiralnikom? Majku nekateri veti pa res nimajo treh čistih...
Uncas
Uncas

Število prispevkov : 1962
Join date : 22/04/2008
Kraj : Ljubljana

http://www.myspace.com/vran_uncas

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  pico_pek Čet 23 Apr 2009 - 14:46

Smile Ja urška, js ne morm nič kaj drugega povedat kot pa to, kar mi je veterinar rekel. Razložil sem mu celotno stanje, da ko se nažira kašlja nazaj vse, a ko bi vsaj nehal, ne se kr nažira naprej, dokler ne pride do meje, ko mora vse izkašlat. To se je lani pojavljalo tudi na pašniku, ko je jedel travo, letos pa še zaradi tega, ker še nimam dobre paše, ni mogoče povedati. Veterinar mi je rekel, da je pač konj butast, ko hoče vse pojesti naekrat, ne prežveči dovolj in se mu zaleti, zato pa kašlja nazaj. Iščem enega resnega veterinarja na Koroškem, a ga žal ni. Mel sem dobro mnenje o vterinarjih iz SG-ja pa so se mi zamerli, bom poizkusil na Prevaljah, je kakšen predlog ? Mene najbolj zanima to, ali bo mi konj pokažljeval skoz, ali se bo to umirilo ali pa se bo razvilo v astmo.
pico_pek
pico_pek

Število prispevkov : 73
Join date : 06/05/2008
Age : 33

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  zelenka Čet 23 Apr 2009 - 16:28

Ima seno vedno na razpolago? Je na pašniku kašljal samo na začetku, ko je navalil, ali cel čas? Ker ponavadi konji prav umirjeno žvečijo seno/travo in se jim nikamor ne mudi, če imajo hrane v izobilju.
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  pico_pek Čet 23 Apr 2009 - 19:28

Če konj ne bi imel hrane v izobilju, bi še nekako rekel, tako pa ko v 3 tednih sam popapca 500kg balo..... hmmmm ne vem, glede na to, da je predvidena dnevna količina sena 10kg...... ima ta okoli 25kg na dan. Ma glih prej sem ga gledal kako se nažira. Sploh ne pogleda kaj okoli, to ima glavo v senu pa samo je in je in je, seno še utegne ne prežvečit, že drugo bula v uste...... Zgleda bom moral res v hranilniku napraviti tako male reže, da bo težko kaj dobil vn.
pico_pek
pico_pek

Število prispevkov : 73
Join date : 06/05/2008
Age : 33

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  zelenka Čet 23 Apr 2009 - 19:49

Po mojih izkušnjah je 10kg sena na dan daleč premalo za povprečno velikega konja, prej od 15-25kg, seveda odvisno od letnega časa in potreb konja. Glavno pa je, da ne šparamo in nudimo konju samopostrežbo.
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  matju™a Čet 23 Apr 2009 - 19:53

zelenka je napisal/a:Po mojih izkušnjah je 10kg sena na dan daleč premalo za povprečno velikega konja, prej od 15-25kg, seveda odvisno od letnega časa in potreb konja. Glavno pa je, da ne šparamo in nudimo konju samopostrežbo.
Naša 2 skupaj pojesta povprečno eno balo, včasih balo pa pol, kar je izjemoma,to je bilo v mrazu.Vedno kaj ostane-Dobita pa liter pegusa na dan in to je vse.
Bale so male , cca 18 kg.
Arabčki so sila šparovne žvali:D Velikosat:154 .
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  matju™a Čet 23 Apr 2009 - 19:55

pico_pek je napisal/a:Smile . Iščem enega resnega veterinarja na Koroškem, a ga žal ni. Mel sem dobro mnenje o vterinarjih iz SG-ja pa so se mi zamerli, bom poizkusil na Prevaljah, je kakšen predlog ? Mene najbolj zanima to, ali bo mi konj pokažljeval skoz, ali se bo to umirilo ali pa se bo razvilo v astmo.
Imam same dobre izkušnje z I.Ledinekom, drugače pa je naš veterinar Lebič iz Prevalj.Trkam, zares smo zadovoljni z njim.
V tem času je dosti cvetnega prahu v zraku in konji so podvrženi tudi temu..
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  zelenka Čet 23 Apr 2009 - 20:04

Torej so arabčki kot dizli - za nakup moraš malo več dat, vendar kasneje prišparaš, saj imajo manjšo porabo. Laughing
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  matju™a Čet 23 Apr 2009 - 21:19

zelenka je napisal/a:Torej so arabčki kot dizli - za nakup moraš malo več dat, vendar kasneje prišparaš, saj imajo manjšo porabo. Laughing
haha, ja recimo...
Zato je tut tolk priljubljen pr gorenjcih bounce geek
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  mateja Čet 23 Apr 2009 - 21:58

Mislim, da kakšne jasli z dovolj majhno mrežo (max 5 cm x 5 cm, če je kovinska, 4.5 x 4.5 če je vrvena), da lahko cufa ven le majhne grižljaje, bi bile še najboljša rešitev.

mateja

Število prispevkov : 226
Join date : 29/04/2008

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  pico_pek Čet 23 Apr 2009 - 22:56

hvala za priporočilo ! bom moral nekje dobiti takšno mrežo, saj sedaj je v hranilniku 12cm reža med štangicami. Sam resnično upam, da je samo to, sindrom prenažiranja.
pico_pek
pico_pek

Število prispevkov : 73
Join date : 06/05/2008
Age : 33

Nazaj na vrh Go down

kašelj Empty Re: kašelj

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu