Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV...

+2
ciarodeica
Damjan S.
6 posters

Go down

VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV... Empty VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV...

Objavlja  Damjan S. Tor 21 Dec 2010 - 23:57

Za začetek bi želel poudariti, da sem se pričujočega vpisa lotil z najglobjim spoštovanjem do lika in dela ge. "Matjuše", ki nekako že vse leto prijazno opozarja, da čas teče... V tem mesecu dotično opozorilo morda malce zamuja, zato si bom drznil poskusiti z nekim približkom, ki seveda odraža, prikazuje in zrcali le moj pogled, bom pa zato toliko bolj vesel slehernega dopolnila...

Letos se je v divji dir, kot že zadnjih mnogo let, pognal tudi december... Veseli december je (pre)pogosto uporabljena fraza, ki brezglavo divjanje in prav zombijevsko iskanje izdelkov zavija v vedno bolj prosojen celofan nekakšnega veselega pričakovanja nečesa novega, boljšega... Leta morda? Pa še kaj, ja... Gre pač za vsesplošno brezglavost, za občeprisotno maloumje in nesposobnost za realno oceno situacije. Vse skupaj pa se tako, z lahkoto, zapakira v živopisno škatlo z veliko rdečo pentljo na vrhu, čimvečjo - tembolje, ali celo več njih, ki naj odpihnejo preteklost iz spomina, pa obenem prinesejo kar se da svetlo prihodnost, ki bo navduševala v vseh pogledih...
Veseli december, ni kaj...

Pa je pričakal tudi konjsko populacijo, ki ji za trapavost ljudske vrste ni dosti mar, saj na svojih štirih nogah in v svoji ogrivani glavi precej verjetno tuhtajo kaj čisto tretjega... Tisti, ki veselo trapajo naokrog po svetu, no ja, svojem prostranem in z ravno pravšnjim gruščem nasutem izpustu so se seveda na moč razveselili snega, da jih je bilo veselje gledati... Težko je reči, kaj točno se jim v tistih pobezljanih trenutkih mota po glavi, a dejstvo je, da delujejo kar precej, če že ne absolutno srečni. To JE veseli december!

Pa tudi druga plat obstaja, taka malo manj vesela. Niso vsi konjiči deležni veselega decembra v ravno takšni obliki, z vsem divjanjem in veseljem. Nizke temperature in kratek dan tega obdobja prinesejo tudi nekaj, čemur rečemo (ali pa vsaj ponekod obstaja pod tem pojmom) bela smrt. Tiste redke ostarele, ki jesen svojega življenja preživljajo na prostranih pašnikih poslednjih zares svobodnih dni, obišče malo pogosteje. Pomislimo tudi na njih...

Zdaj, ko se bezljavost veselega decembra s svetlobno hitrostjo bliža vrhuncu - poslednjim dnem odprtih in okrašenih trgovin pred silvestrovim - bo kar prav, da so kaj malega od teh traparij deležni tudi naši konji. Osedlajmo in zaprezimo jih, pa poženimo v bližino trgovskih centrov, da bodo tudi oni imeli kaj od tega... Pa šalo na stran, kak priboljšek ali nova oglavkica jim pa tudi ne bosta škodila, če bomo že ravno v afektnem preživljanju tega raztreščenega meseca praznili denarnice... Kaj pa vem.

Kar nekaj decembrov nazaj sem se znašel v nekem precej nobel konjskem hlevu, takole pred novim letom, božičem morda, težko z gotovostjo zatrdim. Debata je tekla o nimam več pojma čem (morda celo sploh ni bila pomembna), ko sem malo po smrčkih čohljal tiste firbce, ki so jih pač molili iz boksov. Čeprav so bili tam notri zaprti, so bili vseeno videti čisto zadovoljni in tudi res je bilo tako. Boksi prostorni z veliko začetnico, čez dan pa pretežno okoli štale na prostem. Pa še posebno večerjo, oz. posladek so imeli na sporedu - jabolka, korenje, malo suhega kruha - kar jih je sploh izdatno razveselio. Sem se kar malo zamislil v tistem trenutku... December je res lahko tudi lep...

V veselem pričakovanju... lp Damjan geek
Damjan S.
Damjan S.

Število prispevkov : 232
Join date : 23/02/2010
Age : 47
Kraj : ljubljansko barje

Nazaj na vrh Go down

VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV... Empty Re: VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV...

Objavlja  ciarodeica Sre 22 Dec 2010 - 8:44

Lepo napisano, Damjan. Izven konteksta sicer, ampak ob
Boksi prostorni z veliko začetnico


se mi je pojavilo vprašanje o velikosti boksov.

Kakšne so sploh standardne mere in kakšne velikosti so boksi vaših konj?

Rolling Eyes

ciarodeica

Število prispevkov : 114
Join date : 18/07/2008
Age : 37
Kraj : nova gorica

Nazaj na vrh Go down

VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV... Empty Re: VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV...

Objavlja  zelenka Sre 22 Dec 2010 - 13:24

Lepo presenečenje, Damjan. Very Happy
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV... Empty Re: VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV...

Objavlja  Uncas Sre 22 Dec 2010 - 15:32

Hvala za decembersko popotnico, Damjan! Smile
Uncas
Uncas

Število prispevkov : 1962
Join date : 22/04/2008
Kraj : Ljubljana

http://www.myspace.com/vran_uncas

Nazaj na vrh Go down

VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV... Empty Re: VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV...

Objavlja  Damjan S. Pet 24 Dec 2010 - 12:58

ciarodeica je napisal/a:Kakšne so sploh standardne mere in kakšne velikosti so boksi vaših konj?
Rolling Eyes

Nimam pojma, so bili pa oni, ki so se meni zdeli strašno prostorni tam nekje, na palec dobre štiri krat dobrih pet metrov... Skratka - za moje pojme "fuzbalplac"!

Kar se pa standardov tiče, pa sigurno so, saj smo vendar v EU. VSE je standardizirano... Ampak na srečo se jih včasih bolj težko najde, pa lahko delamo malo po svoje... Very Happy
Damjan S.
Damjan S.

Število prispevkov : 232
Join date : 23/02/2010
Age : 47
Kraj : ljubljansko barje

Nazaj na vrh Go down

VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV... Empty Re: VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV...

Objavlja  rozika Pet 24 Dec 2010 - 14:18

A ni standart 3x3m?

rozika

Število prispevkov : 61
Join date : 22/04/2008
Age : 31

Nazaj na vrh Go down

VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV... Empty Re: VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV...

Objavlja  Uncas Pet 24 Dec 2010 - 17:14

rozika je napisal/a:A ni standart 3x3m?

Standard po čemu?
Uncas
Uncas

Število prispevkov : 1962
Join date : 22/04/2008
Kraj : Ljubljana

http://www.myspace.com/vran_uncas

Nazaj na vrh Go down

VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV... Empty Re: VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV...

Objavlja  zelenka Pet 24 Dec 2010 - 18:51

3x3 je po moje primerno za manjše konje (v stilu haflinger).

Mi imamo pri hiši 2 boksa - en je približno 4x5, drugi pa 3x3 (edino ta "kot" je bil na voljo). Boksov skoraj ne uporabljam, če že, pa so vrata vedno odprta, razen, če je koga potrebno začasno zapret. Najbolj vesela sem, ko mi pri hiši ni potrebno imet nobenega konja. V ta malem boksu od letos (čez noč) domujejo račke - se žal (še?) niso naučile uporabljat fraj lauf hiške na vrtu.
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV... Empty Re: VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV...

Objavlja  rozika Sob 25 Dec 2010 - 0:29

Urška že davno sem to nekje prebrala, pa tudi dostikrat slišala da naj bi bilo tako. confused

rozika

Število prispevkov : 61
Join date : 22/04/2008
Age : 31

Nazaj na vrh Go down

VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV... Empty Re: VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV...

Objavlja  matju™a Sob 25 Dec 2010 - 13:47

Jaz pa sem tako vesela, da se je še kdo opogumil in napisal svoje misli sunny ..Hvala, damjan..
Ne, ne zamujam, le moj krog je sklenjen...veseli december je bil spisan že lani, pa s ene želim ponavljati...bo pa sledilo morda še več zgodb, bilo bi lepo, če bi bile spisane iz še več naših, vaših zgodb..

Lep konec leta...brez petard, jasno in z mirnimi konjiči santa
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV... Empty Re: VESELI DECEMBER ALI JANUARSKA TREZNITEV...

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu