Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

body language video

+5
Uncas
pastirček
zelenka
Andreja
ciarodeica
9 posters

Stran 1 od 2 1, 2  Next

Go down

body language video Empty body language video

Objavlja  ciarodeica Sob 13 Feb 2010 - 21:05

Včasih pozabimo kako lahko konju z telesno govorico povemo kaj od njega želimo. Prilagam meni ljubek filmček, vesela pa bom če tudi sami poveste ali uporabljate pri delu s konji kaj podobnega.

https://www.youtube.com/watch?v=FgazfDHoIvQ

ciarodeica

Število prispevkov : 114
Join date : 18/07/2008
Age : 37
Kraj : nova gorica

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  Andreja Sob 13 Feb 2010 - 21:50

Oooo, Romy. Carica in pol. Smile

Telesna govorica je pravzaprav najbolj spregledana komponenta pri delu s konji. Predvsem zato, ker ljudje med seboj komunicirano z govorom in je telesna govorica drugotnega pomena, vendar ne zanemarljiva. Kdor dobro naštudira človeško telesno govorico, lahko brez problema ugotovi, če mu druga oseba npr. laže. Konji na drugi strani komunicirajo predvsem s telesno govorico. Zanje je glas samo en znak, ki se ga v sobivanju s človekom enostavno priučijo. Zaradi tega pogosto prihaja do kratkega stika med konjem in človekom, ko želi slednji konju dopovedati eno, njegova telesna govorica pa govori drugo in se tega sploh ne zaveda. Zato če me kdo kdaj vpraša za nasvet, zmeraj najprej svetujem, da največjo pozornost posveti svojemu obnašanju ob konju in šele potem problemu. Marsikdaj se namreč zgodi, da problem potem kar izpuhti, ko oseba ugotovi, kaj točno je konju sporočala. Da ne začnem niti s tem, do česa vse se da konja pripraviti, če vemo, kako jim to povedati. pa saj je filmček dovolj zgovoren, preden totalno zabluzim. Smile
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  zelenka Sob 13 Feb 2010 - 22:11

Super video!

Moram sprovat čim več teh trikov. V upanju, da ne navali cela čreda name in na priboljške.
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  Andreja Sob 13 Feb 2010 - 22:18

Hahaha, si te prav predstavljam, kak bežiš pred celo čredo. lol!
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  pastirček Ned 14 Feb 2010 - 12:24

zelenka je napisal/a:Super video!

Moram sprovat čim več teh trikov. V upanju, da ne navali cela čreda name in na priboljške.
Ja pa ogromno priboljškov v tako vrečko kot jih ima gospa v videu! Vsake par sekund priboljšek iz roke!!
pastirček
pastirček

Število prispevkov : 302
Join date : 24/12/2008
Age : 65

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  Andreja Ned 14 Feb 2010 - 12:35

Zato ker je treba vsak "napredek" nagradit. Glede na to, da gre za neke vrste poučen video, tudi razumem, da pretirava s pohvalo. Imperia zna namreč še marsikaj več tudi brez tega. Wink Sicer se za takšne namene kliker bolje obnese, ker z njim lažje loviš tajming, ampak tudi s hrano se za štart da.
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  Uncas Ned 14 Feb 2010 - 12:56

pastirček je napisal/a:
Ja pa ogromno priboljškov v tako vrečko kot jih ima gospa v videu! Vsake par sekund priboljšek iz roke!!

Jaz sem sicer priboljške zdesetkala na minimum (skoraj nič), razen kakega, ko delamo kaj novega, ampak količino priboljškov na videu bom lahko komentirala takrat, ko bo npr. moj konj znal toliko stvari, anede Wink
Uncas
Uncas

Število prispevkov : 1962
Join date : 22/04/2008
Kraj : Ljubljana

http://www.myspace.com/vran_uncas

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  Andreja Ned 14 Feb 2010 - 13:21

Jaz sem jih uporabljala na začetku predvsem zato, ker drugače nisem znala konja motivirati. Pa tudi konj zaradi odnosa iz preteklosti ("jaz sem šef, ti pa plešeš tako, kot ti žvižgam") ni bil toliko samozavesten, da bi začel sodelovati brez hrane. Zdaj ko znam drugače, se z Ronijem igrava povsem brez priboljškov.
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  matju™a Ned 14 Feb 2010 - 13:34

Moja življenjska izkušnja..nič priboljškov iz roke..secer se zgodi, ampak ponavadi takrat, ko najmanj pričakuje..ene 2x na leto menda:DZa to ima konj posebej odrejen prostor.Moj oče ne more mimo razvajanja, toda ko ga zagledata , se postavit "za šank" in ne rineta vanj.Za konja smo prvenstveno futer avtomati, nagrada pa je nežno prigovarjanje, božanje..

Moja 2 sta navajena tako, da jima tudi oves polagam neprivezanima.Murči lepo čaka na svojem mestu, medtem, ko me Ali spremlja, da ne bi nesla k mačkam slučajno..Niti na misel mu ne pride, da bi me dregnil.. Hrana se vedno dobi pri koritu.
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  pika Pon 15 Feb 2010 - 21:38

Meni je delo na tleh prav zaradi telesne govorice tako zanimivo... Včasih se še sama sprašujem, kako konj točno ve, kaj želim od njega, čeprav je moja telesna govorica skoraj nespremenjena body language video Icon_eek

Ko ravno govorimo tudi o priboljških in kliker treningu... Kakšno je pa vaše mnenje glede kliker treninga, ki mu postopoma odvzameš priboljške? Ko konj ve, kaj klik pomeni in ga motiviraš na drugačen način kot s priboljški, ne bi smelo biti problemov z učenjem, ne? Jaz namreč nisem (še) čisto sigurna in še nisem poskusila, da konja ne bi še bolj zmedla. Bi pa veliko raje delala brez priboljškov. Problem je, da kjerkoli berem o kliker treningu piše, da kliku VEDNO sledi tudi nagrada body language video Icon_rolleyes Mi je pa princip klikanja zelo všeč pri učenju, saj lahko tako natančno poveš, kaj je bilo narejeno v redu.
pika
pika

Število prispevkov : 136
Join date : 08/08/2008
Age : 34
Kraj : Kranj

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  _Dakota_ Pon 15 Feb 2010 - 22:52

sama sicer za zdaj uporabljam kliker samo pri moji mrcini (4kilska maltežanka body language video Icon_lol
). klikat se da na vsako stvar, ki je psu nagrada. za nekatere je to
hrana, za nekatere božanje, igrača ,... tako da to se da. samo rabi es,
če mu kot nagrado ponudiš npr božanje, po moje več časa, da razume v
čem je fora klika. ker npr priboljše lahko omejiš strikto na klikanje,
božanje, igranje, pa bolj težko. ne vem moje mnenje. ne vem pa,kako je
s prehodom, ko začneš s hrano kot nagrao, in reideš na npr cartanje body language video Icon_question

_Dakota_

Število prispevkov : 48
Join date : 25/07/2008
Age : 36
Kraj : primorska

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  Andreja Tor 16 Feb 2010 - 16:04

Sama ga še tudi nisem vpeljala v svoje delo, ker sem zaenkrat še tu in tam lovim. Kolikor pa berem, je pa po moje logika res takšna:

- začetna faza: konj naredi nekaj dobro, zato istočasno kliknemo, nakar sledi pohvala (malo težko je konju nekaj tiščat v usta, če pravzaprav še ni končal z vajo).
- srednja faza: konj že razume, da klik pomeni "prst gor" za opravljeno delo, zato se nagrajevanje s hrano ali božanjem preseli na konec večjih enot. Če recimo učim konja hoditi vzvratno, bo dobil klik za vsak korak, končno pohvalo pa za pet korakov.
- končna faza: konj dobi klik za vsak napredek, hrana ali božanje pa prideta na vrsto po opravljenem delu in sta tako zreducirana na minimum.

Tako si sama predstavljam kliker trening, dopuščam pa možnost, da gresta v tem primeru teorija in praksa vsaka svojo pot. Wink
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  zelenka Tor 16 Feb 2010 - 17:50

Včasih sem s klikerjem učila svojega psa, potem pa sem nekam založila kliker in zadeva miruje. Bučka je hitro zaštekala, za kaj se gre. Najprej sem jo naučila, da vsakemu kliku sledi priboljšek. Tako je postala bolj pozorna. Potem greš na vaje - recimo, ko te pogleda (gleda proč in se obrača s pogledom proti tebi), klikneš. Vedno klikneš, ko vajo izvaja, ne pa na koncu (npr. sedi - ko stavi ritko dol, ne pa, ko je ritka že na tleh). Priboljške sčasoma zmanjšuješ in jih recimo daš samo, ko naredi nekaj ful dobrega ali pa po setu vaj. Priboljške lahko nadomestiš z božanjem ali igračo. Klik naj bi nadomestilo za "priden".
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  _Dakota_ Tor 16 Feb 2010 - 20:16

Andreja je napisal/a:Sama ga še tudi nisem vpeljala v svoje delo, ker sem zaenkrat še tu in tam lovim. Kolikor pa berem, je pa po moje logika res takšna:

- začetna faza: konj naredi nekaj dobro, zato istočasno kliknemo, nakar sledi pohvala (malo težko je konju nekaj tiščat v usta, če pravzaprav še ni končal z vajo).
- srednja faza: konj že razume, da klik pomeni "prst gor" za opravljeno delo, zato se nagrajevanje s hrano ali božanjem preseli na konec večjih enot. Če recimo učim konja hoditi vzvratno, bo dobil klik za vsak korak, končno pohvalo pa za pet korakov.
- končna faza: konj dobi klik za vsak napredek, hrana ali božanje pa prideta na vrsto po opravljenem delu in sta tako zreducirana na minimum.

Tako si sama predstavljam kliker trening, dopuščam pa možnost, da gresta v tem primeru teorija in praksa vsaka svojo pot. Wink

to ni ok. vsakemu kliku sledi nagrada. to je bistvo klikerja. drugače psa zmedeš. jaz naprimer zdaj, ko že zna kar precej trikcev, in jih kar sama ponuja, ko si nekaj želi (npr ko želi tisto nagnusno kostko za žvečenje), ne dobi klik za vsako ponovitev, ampak za eno. ko pa učim nova vedenja, pa dobi klik in nagrado prav za vsak pokus, da bi naredila kar jaz želim.

_Dakota_

Število prispevkov : 48
Join date : 25/07/2008
Age : 36
Kraj : primorska

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  Andreja Tor 16 Feb 2010 - 20:26

Ok, ti govoriš eno, zelenka govori drugo. Kaj je zdaj bistvi klikanja? Je zgolj znak za prihajajočo hrano ali lahko popolnoma nadomesti priboljške? Jaz sem si zmeraj nekako predstavljala slednje, saj se s tem izogneš nenehnemu tečnarjenju za priboljšek (kar je v določenih segmentih vidno tudi na izhodiščnem videu), poleg tega pa lahko ujameš pravi tajming za pohvalo - ko žival še izvaja vajo in ne ko jo že izvede.

Dopolnilo: sem malo pobrskala po netu in ugotovila, da se s klikom samo "označi" pravo vedenje, temu pa mora vedno slediti nagrada (kar je pri konjih, če želimo imeti stvari razjasnjene, pravzaprav lahko samo priboljšek). Bi bilo fino slišati od koga, ki to uporablja pri konjih, kakšna je možnost, da se začne konj bolj koncentrirati na doseganje priboljška za vsako ceno kot pa na izvajanje vaje. To me pri pogosti uporabi priboljškov namreč najbolj skrbi.

Kompliciram? Normalno, to je moj stil. Razz
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  zelenka Tor 16 Feb 2010 - 20:49

Sem jaz slabo napisala, ker sem hitela.

Vsakemu kliku mora slediti nagrada. Nagrada je lahko karkoli - hrana, božanje, igrača.
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  pika Tor 16 Feb 2010 - 21:06

No mogoče sem se narobe izrazila, jaz namreč že učim po kliker treningu, samo nisem sigurna ali bi počasi izpustila priboljške ali ne.

Andreja, sprva sem tudi jaz mislila, da se priboljške počasi zreducira na minimum, ampak bolj ko sem brala, bolj sem ugotavljala da mora priboljšek vedno slediti kliku. Tako pri psih kot pri konjih... Meni se to ne zdi preveč logično. Verjetno imajo nekateri klik samo kot pohvalo (sledi proboljšek) ampak lahko bi bil samo znak za konja, kdaj je naredil nekaj pravilno(brez priboljška), ne? V tem primeru gre bolj za komunikacijo med tabo in konjem kot pa samo za pohvalo.

Jaz na začetku nisem bila preveč prepričana glede priboljškov, saj je Željko znal biti malo agresiven ob prisotnosti hrane. No potem sem vseeno poskusila, pa me je zelo presenetil, ker sploh ni nič silil vame, tudi ko sem kliknila, je lepo počakal na priboljšek. Predvidevam, da je to zato, ker sva pred tem veliiiko delala na spoštovanju osebnega prostora in teh stvareh.
Mislim, da je res opazna razlika v hitrosti učenja s klikom oz. s tem da samo popustiš pritisk, pogledaš proč (Parelli). Pa všeč mi je, ker kakšno vajo potem začne delati že sam od sebe in takrat je ta vaja res narejena odlično.

Aja, pa jaz ne uporabljam tiste škatlice ki klikne, jaz mu samo tlesknem z usti. Se mi zdi veliko bolj priročno, ker imaš tako roke proste za druge stvari pa še z usti si verjetno avtomatsko bolj hiter.
pika
pika

Število prispevkov : 136
Join date : 08/08/2008
Age : 34
Kraj : Kranj

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  zelenka Tor 16 Feb 2010 - 21:28

Sčasoma pač ne klikaš več za vsako pravilno izvedeno vajo (ni klila-ni treba priboljška), še posebno, če jih že obvlada.
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  matju™a Tor 16 Feb 2010 - 21:42

Nekako me moti povezava kliker in govorica telesa.Se namreč popolnoma izključujeta..Dala sem skozi nekaj psov pa nekaj konjev brez klikanja , nagrajevanje je vedno sledilo čisto po koncu vaj, kar zahteva pač malo več dela.

Torej vprašanje je..kliker trening ALI govorica telesa, slednje je v tem primeru nadaljevanje prvega.Da se pa tudi povsem brez nagrade.Menim, da je to samo človekova "slaba" vest oz. privzgojena človeška navada, ki je konj, žival ne pozna.
No, mene klik prej nervira kot motivira...Načini dela pa so seveda različni, ga ne obsojam, pač...ni zame in za moje živali body language video Icon_wink
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  pika Tor 16 Feb 2010 - 21:52

No jaz se s tem ne strinjam. Če ne drugega, je že video dokaz za to, kako je lahko telesna govorica povezana s klikerjem.
pika
pika

Število prispevkov : 136
Join date : 08/08/2008
Age : 34
Kraj : Kranj

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  matju™a Tor 16 Feb 2010 - 22:06

Ma ne..kliker je lahko samo "prevajalec" med konjem in telesno govrico, vse se dela na tem, da se ga nekoč ne uporablja več?Ne vem, ne poznam principa, samo sklepam.
Vsekakor gre pri prikazanem za spretno uporabljanje.
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  hell Sre 17 Feb 2010 - 0:56

Meni je pa kliker bil čist ql. Dobila sem ga za psa, pa se pri njem ni izšlo, ker je gospod preresen... Pri Hellu pa se je. Dokler zkoraj ni prišlo bo manjše nesreče, ko je ubogal na moj slučajen ukaz (vesel pogovor in kriljenje z rokami) in mi dal nogo v pozdrav. Pri tem pa brcnil bratrancu, ki se že itak boji konj, kak cm nad glavo. To je bilo opozorilo. Konec trikov, manj kot jih ve neroda, bolš je za njegovo in našo varnost Smile.

Ker je moral prehitro odrasti in je zamudil glavne noričije med soletniki, imama precej težav pri motiviranju, prepričevanju v nekaj in da ga zanima. Je kar grozno zamorjen glebe tega. Zato kliker. Da vsaj neeekaj dela in se lahko igrava.

Najprej sem kliknila, na veliko in veselo rekla priden in mu dala pribolšek. Kakih 15x (ampak ne naenkrat, večkrat po manj). Nato malo pavze in spet ponovila. Pač večkrat in malo, dokler mu ni prišlo v kri in da je bilo še vedno zanimivo. Pa sma začela z dotikanjem predmetov. Meter pred njega sem mu obesila njegovo žogo (v kateri so se navadno skrivali pribolški), nato še druge stvari, ki se jih res splača preverit, da slučajno ne grizejo. Na veliko sem ga vabila k njej. V trenutku, ko se je je dotakni klik+moj glas in nagrada. To je bilo pomojem najtežje, da se je je večkrat dotaknil in pogruntal. Nato so sledile pohvale in nagrade le, ko sem od njega sahtevala (z gibi, kar je izgledalo precej smešno), da se žoge dotakne in je to tudi dobro oprail. Pa sma počas preklopla na gibanje. Na hojo po zadenjsko (najprej vse po korakih, nato stran od mene) in stoj pa nazaj k meni. Ali pa dotaknil se je neke stvari in prišel k meni. Nato ba sem ga začela učiti pozdrav in podobne "kozlarije". Kmalu je prišlo do tega "pozdrava" in sem cel kliker trening postavila v kot (nevem zakaj...). Noja, nazaj pa še vedno gre ko šus (če se mu lubi - nič več pribolškov). Je pa klik bil že podobno kot moj glas - vedno zraven klika sem v istem veselem tonu rekla priden. Kliker trening pa (po moje) ni primeren za konje/pse, ki nimajo čisto razčiščeno, kje je njihovo mesto, osebni prostor osebe (žeeeeppiiii).

hell

Število prispevkov : 74
Join date : 15/09/2009

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  Uncas Sre 17 Feb 2010 - 1:50

Ima Pika prav.
Kliker + govorica telesa.
Kliker sem uporabljala pri Fru na začetku (tisti, ki ne veste, Fru je bila precej problematična stravmirana kuža iz zavetišča, ki je znala hitro šavsnit, če se je počutila ogroženo, danes čisti (šolan) cuker), ko se je še počutila dovolj ogroženo, da se je zaganjala v vse, kar je šlo mimo in ni bilo šans kake pozornosti dobiti. Dvomim, da bi mi tako hitro uspelo brez. Govorim o popolni preobrazbi v treh tednih.

Dokler sva prišli v šolo, je že toliko znala, da je hodila v šolo bolj sošolcem kazat, kako se kaj dela Razz

Konj pa klikala nisem nikoli, sem pa včasi vse delala na priboljške. Potem sem jih snela s programa razen za "živjo", "o, lej en lekerli mam v žepu, bi ga mel?", obdržala sem priboljšek le še za takrat, ko splezam na Vrana, za kar mora konkretno stat, zložim streme nazaj in preden greva, dobi priboljšek. Pa še to bolj za to, ker se mi uiber fino zdi, kako on mene čaka in mi na nek svoj šarmantni vranov način pomaga.... Smile
Uncas
Uncas

Število prispevkov : 1962
Join date : 22/04/2008
Kraj : Ljubljana

http://www.myspace.com/vran_uncas

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  matju™a Sre 17 Feb 2010 - 9:34

Verjamem , jasni in dokazljivi so tudi uspehi.Verjetno je tudi pot krajša s klikerjem in nagradami.Kaj pa, ko se treningi s klikerjem in nagradami prenehajo?Postopno odnehanje nagrajevanja? Meni bi se smilila žival, ne morem pomagat ,tak da raje ne začnem sploh.
Kliker je pripomoček, igrača, namenjena človeku za komunikacijo z živaljo.Žival jo po mojem mnenju ne rabi, človeku pa dejansko pomaga preusmeriti živalsko pozornost preko klikerja nase.Če ne gre drugače, je najbrž dragocen pripomoček, da tudi človeka ohrani v tempu treninga.
Morda se bom tut sama kdaj poigrala body language video Icon_wink
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  _Dakota_ Sre 17 Feb 2010 - 9:45

sej fora je v tem, da nova vedenja nagrajuješ zelo intenzivno. ko žival vedenja ponuja že sama, ni treba več klikat, ampak samo pohvališ z glasom, božanjem, igranjem. ampak ko tako pohvališ, ne klikneš, ker ne daš priboljška.

_Dakota_

Število prispevkov : 48
Join date : 25/07/2008
Age : 36
Kraj : primorska

Nazaj na vrh Go down

body language video Empty Re: body language video

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Stran 1 od 2 1, 2  Next

Nazaj na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu