Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Poletna sezona - paša

4 posters

Go down

Poletna sezona - paša Empty Poletna sezona - paša

Objavlja  WEST_GIRL Pet 9 Apr 2010 - 14:02

Pomlad že trka na vrata in z njo tudi priprave na poletno pašništvo. Iz kjer jaz prihajam, to še živi in poleti privabla na stotine turistov. Tukaj je nekaj slikc naravne lepote Smile in konj v planinah.


Poletna sezona - paša 1
planšarija šija


Poletna sezona - paša 2
planšarija šija

Poletna sezona - paša 3
Kofce

Poletna sezona - paša 4
Konji v dolgi njivi

Poletna sezona - paša 5
Planšarija dolga njiva
WEST_GIRL
WEST_GIRL

Število prispevkov : 16
Join date : 09/03/2010

Nazaj na vrh Go down

Poletna sezona - paša Empty Re: Poletna sezona - paša

Objavlja  zelenka Pet 9 Apr 2010 - 14:07

Lahko malo več poveš o teh krajih, velikosti površine, načinu oskrbe, značilnostih ipd.?
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

Poletna sezona - paša Empty Re: Poletna sezona - paša

Objavlja  WEST_GIRL Pet 9 Apr 2010 - 14:35

Seveda.

Pod Košuto (gora) se nahaja 6planin od tega se na štirih pasejo tudi konji. (Kofce, Šija, Korošica in Dolga njiva), ki so na višini od 1400m pa do 1800m. (nekateri vrhovi presegajo mejo 2000m) Sezona pašništva se začne v sredini Junija in konča prvi teden v Septembru (konji lahko ustanejo do snega).
Planine pripadajo družini born, ki imajo 3700ha zemlje zračne linije. (približno). Nekaj je tudi privat posesti.
Vsak lahko da živali v planino, vendar mora biti prijavljen v planšariji. Plača se simbolično ceno (ki je natančno nevem, vendar več kot 100€ ne presega za 3mesece na glavo) Največja planina je Šija, ki pa je po mojem mnenju najbolj primerna za konje, saj nima nobenih prepadov in ima zelo lepe pašnike, poleg tega pa je največja planina.
V planine lahko date krave in bike, kobile z žrebeti in kastrate, saj ni zaželjeno da bi bili med kobilami žrebci, saj vsi pač nočejo imeti žrebet. Žrebček gre lahko v planine do 1leta starosti. Živali imajo veliko naravnih zbirališč sveže vode in pri hlevu vedno seno. Na živali pazijo planšarji, ki vsak dan naredijo obhod po planini in spremljajo živali, njihovo število in stanje. Zjutraj in zvečer pomolzejo tudi krave mlekarice, ki same pridejo vsako jutro in večer do hleva ki je zraven koče. Če zapade sneg je planšarjeva dolžnost, da poskrbi za živali in jim nudi seno ter vodo. Število krav in konj se na vsaki planini razlikuje. Največ krav ima šija (mislim da okrog 200 ali več), najmanj Pungrat. Največ konj ima korošica okrog 15 in Šija okrog 10. Kofce pa tudi okrog 10.
No niso pa samo krave in konji, nekatere planine imajo tudi koze (kofce) in osle in zajce (dolga njiva), ter prašiče (pungrat).


Poletna sezona - paša Img0056
Konji res uživajo Smile
WEST_GIRL
WEST_GIRL

Število prispevkov : 16
Join date : 09/03/2010

Nazaj na vrh Go down

Poletna sezona - paša Empty Re: Poletna sezona - paša

Objavlja  Andreja Pet 9 Apr 2010 - 14:43

Prav krasno je! Škoda, da nisem že prej vedela za to. Dve leti nazaj sem nekaj takšnega iskala za svojega ostarelega kastrata, ki je prebolel lažjo obliko pljučnice in bi mu hribovski zrak precej koristil. No, zdaj vem, če bom še kdaj v takšni situaciji. Smile
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

Poletna sezona - paša Empty Re: Poletna sezona - paša

Objavlja  WEST_GIRL Pet 9 Apr 2010 - 14:44

Seveda, kar povej pa preko mene lahko ga daš gor. Smile
WEST_GIRL
WEST_GIRL

Število prispevkov : 16
Join date : 09/03/2010

Nazaj na vrh Go down

Poletna sezona - paša Empty Re: Poletna sezona - paša

Objavlja  Andreja Pet 9 Apr 2010 - 14:49

Zdaj sicer ni potrebe pa tudi malo daleč je s Štajerske, je pa dovolj že to, da vem, koga v takšnem primeru pocukati za rokav. Smile
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

Poletna sezona - paša Empty Re: Poletna sezona - paša

Objavlja  pastirček Pet 9 Apr 2010 - 15:16

Jaz sem bi na teh planinah,kot pohodnik seveda in se imajo konji in ostala živad zelo lepo.V pastirskih kočah imajo pa imenitne žgance,kislo mleko,sir..................,pa pivo,pa........ Poletna sezona - paša Icon_lol
pastirček
pastirček

Število prispevkov : 302
Join date : 24/12/2008
Age : 65

Nazaj na vrh Go down

Poletna sezona - paša Empty Re: Poletna sezona - paša

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu