Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Konje na pašo

+3
matju™a
pastirček
zelenka
7 posters

Stran 1 od 2 1, 2  Next

Go down

Konje na pašo Empty Konje na pašo

Objavlja  zelenka Pon 8 Mar 2010 - 13:49

Ker obstaja možnost, da bo k meni prišel kakšen konj na pašo, me zanima, kakšne izkušnje imate s tem.

Morda kdo od vas sprejema konje na pašo? Kaj nudite (površina, dodatki...) in kakšna cena je primerna?

Če bi dali konja na pašo, na kaj bi bili pozorni, ko bi se odločali?

Ima kdo kakšne negativne izkušnje (kot lastnik konja/kot ponudnik paše)?
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  pastirček Pon 8 Mar 2010 - 14:09

Jaz imam kar dobre izkušnje z lastniki konj,ki so bili pri meni na paši. Konje na pašo Icon_biggrin Vsako leto sprejmem vsaj 4 konje in do sedaj ni bilo nobenih problemov.Vsakemu povem,da bo konj imel na razpolago pašo,mineralni kamen in v slučaju pomankanja paše še seno! Ampak do sedaj še ni bilo potrebno dodajati seno.Na razpolago imam 5 ha za pašo in še nekaj površine,ko končam z košnjo,tako da mi pašnikov ne manjka.Če pa želijo lastniki še kaj dodatnega za konja,pa morajo sami priskrbeti,ali pa jaz kupim in mi vrnejo denar! Do sedaj sem zavrnil samo enega konja,ker je bil totalno zmešan in je maltretiral ostale konje.Ne sprejemam pa žrebcov.Cena? Cena je pa lani nihala od 50€ do 120€.Jaz sem poceni,ker se mi ne da toliko kositi in raje vidim,da je popašeno in v jeseni potem samo zmulčam površine!! Konje na pašo Icon_biggrin
pastirček
pastirček

Število prispevkov : 302
Join date : 24/12/2008
Age : 65

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  matju™a Pon 8 Mar 2010 - 14:15

Če bi dala konja na pašo, bi pričakovala:

-izpust 24/7 z možnostjo zavetja ter vodo, jasno
-morebiteno dodajanje sena
-lizalne kamne, minerale..ki poleti ostanejo nedotaknjeni Konje na pašo Icon_lol
-ne dvomim o rednih obhodnih pregledih ter , da se me seznani s spremembami, vet.oskrbo, če je treba
-redno razglistenje (paste ali tinkture kupi lastnik sam)



Ne bi pričakovala:

-čiščenja konja
-odgovornosti za poškodbe in kolike

Konj obvezno IAK pregledan.

Pripravlejna plačati 100 evrov za takšno uslugo Konje na pašo Icon_sunny
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  zelenka Pon 8 Mar 2010 - 15:26

Koliko pa vam pomenijo lastnosti pašnika? Recimo podlaga, vrsta trav, obremenjenost (paša na nizki, že popašeni travi; veliko kakcev), velikost?

Mene odbijajo pašniki, ki so totalno preobremenjeni - niso nič počivali, polni plevela, ki se razvije, ko dolgo časa preveč v živo paseš in gnojiš pašnik, veliko bele detelje.


Nazadnje urejal/a zelenka Pon 8 Mar 2010 - 18:50; skupaj popravljeno 1 krat
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  matju™a Pon 8 Mar 2010 - 16:37

Ja to ma pa najbrž vsak svoje poglede, kja pričakuje,pač najprej naj si pride pogledat, če mu odgovoarja.Tudi ni vsak pašnik za vsakega konja, ztao je faj tut o zdravstvenem stanju povprašat Konje na pašo Icon_wink
Kot lastnik je morda pač fajn, če poznaš sestavo, kaj dosti mi kot lastniku konja ne pomeni, pričakujem, da to veš ti, kaj nam nudiš:DPa preveč pofigan travnik tut ni fajn:D

Če ni dosti trave, je pač treba dodajat seno.Konj na paši prvotno pomeni konj, ki gloda svežo travo, torej mora biti tega dovolj, če ne gre pa smao za prosto rejo..

Vseeno pa je vedno fajn, če majo na razpolago vedno seno..
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  pastirček Pon 8 Mar 2010 - 17:15

matjuša je napisal/a:Ja to ma pa najbrž vsak svoje poglede, kja pričakuje,pač najprej naj si pride pogledat, če mu odgovoarja.Tudi ni vsak pašnik za vsakega konja, ztao je faj tut o zdravstvenem stanju povprašat Konje na pašo Icon_wink
Kot lastnik je morda pač fajn, če poznaš sestavo, kaj dosti mi kot lastniku konja ne pomeni, pričakujem, da to veš ti, kaj nam nudiš:DPa preveč pofigan travnik tut ni fajn:D

Če ni dosti trave, je pač treba dodajat seno.Konj na paši prvotno pomeni konj, ki gloda svežo travo, torej mora biti tega dovolj, če ne gre pa smao za prosto rejo..

Vseeno pa je vedno fajn, če majo na razpolago vedno seno..

Če imajo stalno na razpolago seno,to ni več paša,ampak že oskrba! Konje na pašo Icon_twisted Kaj takega ne morete lastniki pričakovati pod pojmom paša in za ceno le te!Normalno je da dodajaš seno v času pamankanja paše,ampak vedno moraš računati na sušo in zato vzameš na pašnik samo toliko konj,kot jih bodo pašniki prehranili.Računati moraš približno tako,da bo trava dovolj zrasla na prvem pašniku,ko bodo konji popasli ta zadnjega! Eno tako filozofijo furam jaz.Pri nas je lizalni kamen vedno na voljo.Mateja,razglisti se konja preden ga pripeljejo na pašo in potem ko ga odpeljejo.Če bi ga pri meni,bi okužil pašnike.Jaz sem pri konjih najmanj 3x na dan,da jih prečikiram in da sporočim lastnikom morebitne težave.Za malenkosti (rape,odrgnine....)poskrbim jaz,za kaj večjega pa lastniki!Velikokrat pa dodajam konjem brikete,ampak to le na željo in strošek lastnika!!
pastirček
pastirček

Število prispevkov : 302
Join date : 24/12/2008
Age : 65

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  matju™a Pon 8 Mar 2010 - 17:23

Pastirček, še enkrat preberi moj vpis in dihaj..Še enkrat:Če ni dosti trave, je pač treba dodajat seno.Konj na paši prvotno pomeni konj, ki gloda svežo travo, torej mora biti tega dovolj, če ne gre pa samo za prosto rejo..
..in temu primerna je cena..


Mateja,razglisti se konja preden ga pripeljejo na pašo in potem ko ga odpeljejo.Če bi ga pri meni,bi okužil pašnike..

Hm...logično, da pride zdrav konj..nelogično, da se ne srbi za ravnovesje..torej primernim vzdrževanjem, da ne pride do glist.Lastnik travnika je dolžan držati higieno, lastnik konja pa redno razglistenje.Amen.
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  pastirček Pon 8 Mar 2010 - 17:30

matjuša je napisal/a:Konj na paši prvotno pomeni konj, ki gloda svežo travo, torej mora biti tega dovolj, če ne gre pa smao za prosto rejo..

Vseeno pa je vedno fajn, če majo na razpolago VEDNO seno..

Diham,nč bat! Konje na pašo Icon_biggrin
pastirček
pastirček

Število prispevkov : 302
Join date : 24/12/2008
Age : 65

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  matju™a Pon 8 Mar 2010 - 17:43

Leon, odvisno od konja.Žal, se nekateri, ki pridejo na pašo, ne znajo past, tako da..Paša pomen PAŠA trave, seno je dodatek, na katerega je treba tudi računati.
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  pastirček Pon 8 Mar 2010 - 17:46

matjuša je napisal/a:Leon, odvisno od konja.Žal, se nekateri, ki pridejo na pašo, ne znajo past, tako da..Paša pomen PAŠA trave, seno je dodatek, na katerega je treba tudi računati.

To se pa 100% strinjam!Imel sem konja na paši,ki se vsaj kakih 10 dni ni znal pasti,ampak je pa potem vse nadoknadil! Konje na pašo Icon_biggrin Ta pa je dobival seno,ampak ne preveč,ker se potem verjetno nebi navadil pasti!
Lp
pastirček
pastirček

Število prispevkov : 302
Join date : 24/12/2008
Age : 65

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  matju™a Pon 8 Mar 2010 - 18:01

Zelenka, priporočam ti, da se z novimi uporabniki lastnika pomeniš tudi o morebitnem hujšanju konja ob spremembi in da se pogovorita o prehrambenih navadah.Moj 1. konj se ni znal past na takem pašniku, da bi jaz travo žrla.. Konje na pašo Icon_cry
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  zelenka Pon 8 Mar 2010 - 18:11

Tudi jaz imam eno, ki je na začetku res smešno pasla. Namesto, da bi travo bolj od spodaj utrgala, jo je smukala z vrha (nekaj takega).
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  Andreja Pon 8 Mar 2010 - 18:25

Dejstvo: kadar imajo konji dovolj paše, zagotovo izberejo travo pred senom. Zato ne vidim razloga, zakaj bi bil oskrbnik tako zelo oškodovan, če bi tedensko nastavil še tisto kocko sena ali dve, tudi če gre za čisto normalne konje.

Osebno svojih konj nikoli ne bi dala na pašo, kakor je opisana v tej temi. Le redki konci Slovenije premorejo travno dovolj raznolike pašnike vključno z drevjem in grmovjem, ki bi zadostili vsem konjevim potrebam. Poleg tega menim, da imajo le redki dovolj velike pašne površine, ki jim vsakoletna paša ne pride do živega. Sploh če se pase, preden se uspe trava ponovno zasejati.

Ravno zaradi tega mi je bliže navadna oskrba, kjer je paša le ena izmed sestavin konjeve prehrane, dopolnjena s senom, zrnjem, ustreznim MV dodatkom (lizalni kamen je bolj za dolgčas preganjat kot dejanski dodatek) in ostalimi malenkostmi, ki naredijo konjevo prehrano dovolj raznoliko.
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  zelenka Pon 8 Mar 2010 - 18:52

Zdej sem gledala prejšnje vpise, pa vidim, da sem verjetno nekaj zašuštrala: Čigav je tale vpis, ki se je znašel pri mojem (sem že zbrisala):

Sej , če ni dost paše, je pač treba seno dat ne? Odvisno, kaj ljudje iščejo, nekaterim(meni recimo) je dovolj prosto gibanje na zadostni
površini trave ,lastnik pašnika pa more vedet, kakšna je sestava ...in kakšno je zdravstveno stanje konja, ki bi mu morda paša lahko škodila..

Se globoko opravičujem.
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  matju™a Pon 8 Mar 2010 - 19:15

Konje na pašo Icon_twisted Moje, zelenka, v odgovor Leonu Konje na pašo Icon_lol Naj ti bo.Častiš rundo Konje na pašo Drunken_smilie

Andreja, pri nas so take pašne površine, kamor se daje recimo žrebeta ali žrebeta in kobile, tja do 3 leta, brez dodatkov, fantastična visokogorska pašna trava.Tu seno in vsi dodatki dejansko odpadejo, le da težko pridemo zraven v to pašno skupnost..No, mi ne rabimo, sam je pa ideal od paše..

Pa še nekaj sem razmišljala med popldanskim mižečim počitkom..še kaka alergija se lahko pojavi, tut s tem je treba računat pa opozorit lastnika konj.
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  Andreja Pon 8 Mar 2010 - 20:17

Saj pravim, da so le redki taki pašniki, še redkeje pa na voljo konjem. Wink Tudi na Blokah je zgledalo fletno, da zapuščenih hribčkov Goričkega in zelenkinega pašnika niti ne omenjam.
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  matju™a Pon 8 Mar 2010 - 21:07

Ja..pri nas še vedno velja, da je trave ..škoda.Vse več pa je opuščenih pašnikov in travnikov.. Konje na pašo Icon_mad
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  zelenka Tor 9 Mar 2010 - 12:37

Andreja je napisal/a:
Osebno svojih konj nikoli ne bi dala na pašo, kakor je opisana v tej temi. Le redki konci Slovenije premorejo travno dovolj raznolike pašnike vključno z drevjem in grmovjem, ki bi zadostili vsem konjevim potrebam. Poleg tega menim, da imajo le redki dovolj velike pašne površine, ki jim vsakoletna paša ne pride do živega. Sploh če se pase, preden se uspe trava ponovno zasejati.

Andreja, kako bi torej ti definirala dobro pašo? Obvezna drevesa in grmički, travnata raznolikost (več vrst trave in drugih rastlin...), pravilno upravljani pašniki (da se ne popase v živo).... ?

Pred leti sem se pogovarjala s prof.dr. Vidrihom (starejšim), ko sem pri njem nabavljala pašno opremo (Log pri Dragomerju). Pravi, da konji pri paši uničijo travno rušo, saj popasejo preveč v živo. Rekla sem mu, da jih mi premaknemo, ko popasejo in tako preprečimo, da pasejo v živo. "Aha, potem je v redu," je rekel. Seveda kobile na 20ha niti nimajo te potrebe (zdej imajo še 10ha več, ker sosed praktično ne rabi svojega pašnika), jih pa vseeno poleti peljem na počitnice, če je treba (beri: nismo popasli).

Ta manjše pašnike pasemo načeloma samo 1x, saj se ne uspejo dovolj obrasti v tisti sezoni. Pri nas je malo zemlje, zato je tudi trava bolj pusta. Večinoma kosimo samo seno, otava je redkost.
Zaradi kakšnih organizacijskih težav se zna zgodit, da kdaj pustim konje v pašniku, ki so ga že obdelali, in jim nosim seno - seveda takrat pašnik nima več funkcije pašnika. Potrudim se, da jih čim prej premestim. Ampak res ni kul, ko lepo naštimaš trake in se odpraviš po konje, pa vidiš, da je sovaščan v bližini medtem že pripeljal svoje hladnokrvnjake vseh spolov na svoj vedno neustrezno ograjen pašnik.

Jeseni pa je itak tako, da je treba dajat seno. Izberem kakšen pašnik z borovci, ki nudijo zavetje, dokler je vreme še znosno. Nakar grejo v zimsko domovanje.

V ne tako daljni prihodnosti nameravam opraviti analize trave/sena, saj me res zanima, kaj imam. Ko bom imela rezultate v rokah, kaj mi bo povedalo, ali trava pri nas kvalitetna ali ne?
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  zelenka Tor 9 Mar 2010 - 12:38

matjuša je napisal/a:Vse več pa je opuščenih pašnikov in travnikov.. Konje na pašo Icon_mad

Zagrebi se zanje!
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  zelenka Tor 9 Mar 2010 - 12:43

Zanimiv link o določanju botanične sestave travnika: http://www.bf.uni-lj.si/fileadmin/groups/2707/Pasnistvo/GBA_ua_3.pdf

In še druge zadeve o travah:
http://openpdf.com/ebook/travne-pdf.html

http://web.bf.uni-lj.si/ag/botanika/gradiva/AGR_VET_Prirocnik.pdf - od strani 14 naprej:

Gnojenje, paša in košnja zmanjšujeta vrstno pestrost travniških rastlin.

Metoda klasifikacije travniških vrst:
1. Krmna vrednost ni enaka za vse vrste živine niti za vse pasme iste vrste
2. Vpliv nadmorske višine lahko spremeni krmno vrednost
3. Intenzivno gnojenje itd. vpliva na kemijsko sestavo rastlin
4. Težni, oziroma pokrovni odstotki, še posebej pri zeliščih spremenijo krmno vrednost
5. Razlike v kvaliteti v zelenem stanju in senu
6. Negativni vpliv strupenih, bodičastih in dlakavih rastlin
7. Raznovrstnost koristnih metuljnic in zelišč povečuje krmno vrednost
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  Andreja Tor 9 Mar 2010 - 13:50

zelenka je napisal/a:
Andreja, kako bi torej ti definirala dobro pašo? Obvezna drevesa in grmički, travnata raznolikost (več vrst trave in drugih rastlin...), pravilno upravljani pašniki (da se ne popase v živo).... ?

Večinoma to, kar si naštela. Želela bi površino z relativno (kolikor se pač to v današnjem svetu še sploh da) "prvinskimi" vrstami trave in čim večjo raznolikostjo - npr. velik delež zelišč in "plevela", ki se ga s kmetijskih površin seveda izrinja. Zraven še grmovje in celo kakšno drevje. Gnojeno morda samo z naravnim gnojem ali pa še to ne.

Seveda so to samo pobožne želje, česar se tudi zavedam. Ampak po mojih merilih lahko le tak pašnik zadostuje vsem konjevim potrebam brez ostalih dodatkov. Seveda je realna slika drugačna. Ne poseduje vsak lastnik ali oskrbnik 30 ha površin in ponavadi so pašniki, kakor si že tudi sama napisala, preobremenjeni. Začaran krog se začne že s tem, da se konje spusti a pašo še preden se trava uspe zasejati, kar dolgoročno gledano zmanjšuje raznolikost. Ker je površina obremenjena, se jo pognoji, kar spet vpliva na raznolikost, saj nekatere travne in zeliščne vrste ne rastejo v takšnih pogojih. Umetni gnoj je še slabši. Če pa se zgodi še to, da konji dobesedno do zemlje oglodajo pašnik, je pa površina pravzaprav popolnoma uničena. Smo tudi pri nas naredili to neumnost in se travnik po treh letih še kar ni pobral, saj se zgodaj spomladi razpaseta regrat in bela detelja, ki zelo uspešno dušita ostalo travo.

Ampak da ne bo kdo narobe razumel. Nisem proti paši, smatram jo kot dokaj pomembno sestavino konjevega jedilnika. Se je pa treba zavedati, da je potrebno "umetno" uravnovesiti konjevo prehrano, kadar paša ne more zapolniti vseh konjevih potreb. Najbolj me namreč razkuri, ko ljudje pašo izkoriščajo za to, da prihranijo na senu, in jo v ta namen vlečejo do zadnjega trenutka. Konj že preživi, o tem ni dvoma, koristi mu pa ne preveč. Moji se sicer čez poletje ne pasejo, ker nimam pašnika v pravem pomenu, jim pa zato skoraj vsak dan nakosimo travo.
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  marko100 Sre 10 Mar 2010 - 8:47

Pri nas je nemogoče dobit pašnike takšne velikosti. Še cele kmetije nimajo toliko obdelovalne zemlje.
marko100
marko100

Število prispevkov : 350
Join date : 06/11/2008
Age : 43

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  Andreja Sre 10 Mar 2010 - 11:16

Da, res je. Pa dobro, za npr. 4 konje bi bilo tudi 10 ha dovolj.
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  marko100 Sre 10 Mar 2010 - 11:49

Andreja je napisal/a:Da, res je. Pa dobro, za npr. 4 konje bi bilo tudi 10 ha dovolj.
Tudi tole je nemogoče dobit.

Vsak ki se bo gospodarno obnašal ne bo pasel 4ih konjev na 10 ha. Ni variante da požrejo vso travo na taki velikosti, razen na krasu.
marko100
marko100

Število prispevkov : 350
Join date : 06/11/2008
Age : 43

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  Andreja Sre 10 Mar 2010 - 12:09

Ne gospodarno ni, ampak če se želiš iti pašo brez vseh dodatkov, kakor je bilo opisano v prejšnjih vpisih, je za moje pojme potrebno kar malo več kot samo hektar na konja. Kolega ima recimo 4 plemenske kobile in vsako leto 4 žrebeta na 6 ha velikem pašniku, ki ga tekom poletja v celoti popasejo.

Ampak ravno zato, ker je tako težko zagotoviti ustrezne pogoje in biti gospodaren obenem, se osebno ne navdušujem nad pašo kot edini virom hrane čez sezono.
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

Konje na pašo Empty Re: Konje na pašo

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Stran 1 od 2 1, 2  Next

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu